Leczenie objawów rwy kulszowej. 

Kiedy pojawia się ból w obrębie okolicy biodra, lub krzyża diagnoza lekarska najczęściej wskazuje na przepuklinę krążka międzykręgowego. Diagnoza ta często jest oparta tylko o wywiad. Bardzo rzadko ktoś z „ekspertów” stara się zrozumieć stan pacjenta, poświęcając choć chwilę na obserwacje ruchu chorego lub prostą palpację tkanek. „Chory” jest przestrzegany o powadze swojego problemu mogącego podobno dorosnąć nawet do paraliżu Bywa też, że zaleca się zabieg operacyjny. Przerażeni pacjenci nie dostając żadnego konkretnego zalecenia są poddawani uporczywym i czasochłonnym farmakoterapiom, bądź zazwyczaj nieskutecznym zabiegom fizykoterapii. Osoba z takim problemem nierzadko mocno podupada na zdrowiu psychicznym i fizycznym z powodu ograniczającego bólu. Nie można uprawiać sportu, spać, tracimy apetyt. Ostatecznie nadchodzi się stan bez jakiejkolwiek nadziei na poprawę. Pojawia się przewlekły ból i strach o przyszłość..

Wbrew całemu temu strasznemu opisowi rzeczywistość jest dla nas dużo bardziej łaskawa. Ból w obrębie boku pośladka promieniujący do nogi (szczególnie z boku uda) najczęściej pochodzi od nadmiernie napiętego mięśnia, a nie kręgosłupa samego w sobie. Aby się o tym przekonać, wystarczy, że gdy masz opisywany problem uciśniesz okolice pośladka ( z boku) a ból się nasili i będzie promieniował ku dołowi. Za ten stan odpowiada nadmiernie przykurczony mięsień pośladkowy średni, którego zwykłym zadaniem jest odwodzenie uda oraz ustawianie miednicy w przestrzeni. Gdy miednica jest przekręcona w sposób niefizjologiczny dochodzi do dysfunkcji opisywanego mięśnia, co objawia się niedokrwieniem, a w konsekwencji bólem.

Jak sobie radzić ? Zastosuj się do wskazań z filmu – masuj pośladek codziennie w celu maksymalnych efektów.

Dodatkowo należy skupić się na stabilizacji miednicy, bo tylko w taki sposób (ćwicząc) na stałe naprawiamy swoje ciało i zapobiegamy kontuzjom mogącym wyniknąć w przyszłości. O tym jak to zrobić w kolejnym materiale już za tydzień.

Pozdrawiam,

Marek Purczyński