Test siły kończyn dolnych dla każdego.

Deficyt siły kończyn dolnych jest częstą przyczyną wielu dysfunkcji narządu ruchy. Niewielu jest specjalistów, którzy postrzegają powód rwy kulszowej, czy deformacji biodra właśnie w nierównej sile nóg. Ale wystarczy chwila zastanowienia, aby wszystko stało się jasne.

Dlaczego mam skręconą miednicę ?

Mięśnie potrafią wykonać tylko jedną czynność – pociągają przyczep końcowy do początkowego. Przyczepy prawie zawsze są ustanowione przez kości. To właśnie kurczliwość mięśni ma wpływ na ułożenie kości. Kiedy udajesz się do ortopedy, bądź „kręgarza” często możesz usłyszeć, że masz krótsza nogę, skręconą miednice, płaskostopie, krzywy kręgosłup, a czasem wszystko to na raz 🙂 Jedni eksperci powiedzą Ci, że nic nie da się z tym stanem zrobić, inni zaproponują nastawienie „skrzywionych” części ciała.. krąży obiegowa opinia że kości w naszym ciele przemieszczają się samorzutnie, lub w wypadku urazu. Ale faktycznie to właśnie napięcie mięśniowe ma wpływ na to, gdzie znajdują się Twoje elementy kostne.

Mięśnie, które przyczepiają się do kręgosłupa są ułożone symetrycznie, a oś symetrii stanowi właśnie kręgosłup. Jeżeli mięśnie lezące po prawej i lewej stronie są napięte jednakowo – będą wyrównywały kręgosłup. Jednak, jeśli mięsień po prawej stronie będzie silniejszy, zacznie on pociągać kręgi w swoją stronę co doprowadzi do skrzywienia i skrętu.

Taka sama sytuacja ma miejsce w okolicy miednicznej. Na ułożenie miednicy w przestrzeni wpływa kilka grup mięśniowych. Główne z nich to – pośladki, mięśnie ud (przednie i tylne), przywodziciele i mięśnie skośne brzucha. Kiedy wyżej wymienione grupy mięśniowe z lewej i prawej strony będą w nierównowadze musi to doprowadzić do skręcania się miednicy.

Dlatego jeśli Twoja miednica jest skręcona, dobrze będzie określić, która strona Twojego ciała ma przewagę siły.

Test przede wszystkim określa siłę pośladków i mięśni ud, ale kiedy kolana zbacza zbyta mocno do środka/na zewnątrz, pozwoli on również wykazać zaburzenia w relacji przywodziciele/odwodziciele.

Ustaw się w klęku jednonóż, zegnij tylną nogę tak aby podpierała się tylko na kolanie i postaraj się wstać z przedniej nogi. Taka pozycja izoluje pracę kończyn i nie dopuszcza do oszukiwania (poprzez pomoc nogą zakroczną)

Zastosuj się do instrukcji z filmu.

Po określeniu, która noga jest słabsza, można stworzyć program treningowy ukierunkowany na korektę deficytu. Tylko dobrze dobrane, prawidłowo wykonywane ćwiczenia siłowe mogą doprowadzić do wyrównania siły, a co za tym idzie u symetryzowania „nierównych”, przemieszczonych części ciała.

Test sam w sobie jest również doskonałym ćwiczeniem funkcjonalnym wzmacniającym siłę nóg, poprawia równowagę i koordynację mięśniową.

Pozdrawiam

Marek Purczyński